Weryfikacja kandydatów na kierowców – badania psychologiczne

Weryfikacja kandydatów na kierowców – badania psychologiczne

Zamów badania psychologiczne Bielsko Biała.

Badania psychologiczne kierowców pozwalają ustalić czy osoby badane mają przeciwwskazania do prowadzenia pojazdów. Są one bardzo istotne z punktu widzenia bezpieczeństwa na drogach – dzięki nim można wychwycić osoby, które nie powinny prowadzić pojazdów. W jaki sposób przebiegają testy i co konkretnie weryfikują? Jakie aparaty są używane do ich przeprowadzenia?

Badania psychologiczne kierowców – grupy osób badanych

Badaniom psychologicznym musi poddawać się kilka grup kierowców. Pierwszą z nich są osoby przystępujące do egzaminu na prawo jazdy np. kategorii D. Do badań podchodzą również kierowcy, którzy spowodowali wypadek i starają się o przywrócenie prawa jazdy. Oprócz tego badaniom psychologicznym powinni poddawać się także kierowcy pojazdów służbowych oraz egzaminatorzy szkół jazdy. W przypadku kierowców zawodowych, badania psychologiczne są ważne przez 5 lat.

Badania psychologiczne kierowców – sprawdzają umiejętność koncentracji

Badanie kierowców składa się z 2 części. Najpierw osoby badane przystępują do rozwiązywania testu. Na tym etapie weryfikowana jest zdolność koncentracji, przerzutność uwagi, dokładność działania, a także cechy charakteru czy sprawność intelektualna. Osoby badane muszą między innymi ustosunkować się do pytań dotyczących ich cech osobowości czy wskazać brakujący element. Ostatnim etapem testów psychologicznych jest część aparaturowa, która mierzy przede wszystkim widzenie po zmroku, wrażliwość na olśnienia i umiejętność oceny odległości. Na tym etapie wykorzystuje się m.in. wirometr, miernik sprawności sensomotorycznej i równoważnię. Badania sprawdzają czas reakcji i polegają m.in. na obserwowaniu, jak osoba badana reaguje na oślepienie światłem.

Adres:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: 608 315 680
E-mail: [email protected]