Masz problem z wilgotnymi murami? Wynajmij ekspertów od osuszania ścian

Masz problem z wilgotnymi murami? Wynajmij ekspertów od osuszania ścian

Nawet jeśli budowla ustawiony jest na obszarze, gdzie wody gruntowe przebiegają stosunkowo nisko, istnieje zagrożenie, że z czasem ściany będzie przenikać woda. Może się to przydarzyć także nagle z powodu podtopienia bądź w wyniku zalania przez nieszczelną instalację hydrauliczną, a czasem pojawienie się wilgoci zachodzi stopniowo na skutek uszkodzonej lub nieprawidłowo wykonanej hydroizolacji ścian.

Osuszanie domu – w pierwszej kolejności identyfikacja przyczyn

Wilgotne ściany nie oznaczają od razu, iż budynek nie nadaje się do zamieszkania. W pierwszej kolejności należy rozpocząć od zlokalizowania przyczyn tworzenia się wilgotnych zacieków. We wnętrzach takich jak łazienki, niewietrzone piwnice i kuchnie wykwitająca na murach pleśń jest często wynikiem przecieków z nieszczelnego dachu albo tarasu lub skraplania się pary wodnej. Takie sytuacje wymagają użycia jednego lub wielu rozwiązań: przywrócenia poprawnej wentylacji we wnętrzach, ogrzania ścian, ocieplenia murów, osuszania kondensacyjnego, zastosowania poziomych blokad przeciwwilgociowych albo powłok paroszczelnych. Niestety na obszarach, na których wody gruntowe sięgają wysoko i przenikają fundamenty oraz mury obiektu lub gdy doszło do zalania w następstwie powodzi (względnie intensywnych opadów atmosferycznych), osuszenie murów stanowi już zadanie dla fachmanów z obszaru hydroizolacji.

Różne sposoby osuszania murów

Zawodowcy, którzy mają ogromne doświadczenie w osuszaniu murów zarówno budowli mieszkalnych, jak i użytkowych, zaczynają swoje działania od oceny źródła zawilgocenia i kondycji podmokłych murów. Jest to baza do określenia słusznych metod i materiałów służących do osuszenia. Zawilgocenie obiektu ceglanego, którego tynki pęcznieją i odpadają, a na ścianach pojawiają się zacieki, prawdopodobnie spowodowane jest kapilarnym przenikaniem wody przez ściany. Po nieizolowanych murach z cegły woda pnie się wysoko – czasami nawet na kilka metrów. Zdarza się to częstokroć, szczególnie w starych budynkach, jednakże można to naprawić odtwarzając izolację poziomą murów, która zastopuje wznoszenie się wilgoci ku górze. Kolejnym krokiem, rzecz jasna po właściwym przygotowaniu murów, jest pozbycie się grzybów i pleśni oraz wykonanie izolacji pionowej.

Skuteczne osuszenie fundamentów polega niekiedy przywróceniu hydroizolacji z zewnątrz. Zadaniem wykwalifikowanej ekipy jest wtedy odsłonięcie zewnętrznej powierzchni ścian fundamentowych, usunięcie zdegradowanej izolacji bitumicznej, papy termozgrzewalnej czy mat bentonitowych, a następnie naniesienie izolacji pionowej elastycznej albo mineralnej. Często potrzebne będzie również odnowienie łączenia izolacji ścian z izolacją pozostałych modułów budynków, jak dylatacje, ściany żelbetowe oraz stropy żelbetowe.