Kto powinien wykonać badania wysokościowe

Kto powinien wykonać badania wysokościowe

Zleć badania wysokościowe Bielsko Biała.

Pracownicy wysokościowi wykonują swoje obowiązki często z narażeniem życia. Żeby wykluczyć ryzyko wystąpienia niebezpiecznych wypadków, polskie ustawodawstwo wprowadziło konieczność przeprowadzania specjalistycznych testów sprawdzających brak przeciwwskazań do wykonywania czynności wiążących się z pracą na wysokościach. Jak wyglądają tego typu badania? Co ile lat należy je powtarzać?

Badania wysokościowe – do pracy wykonywanej przynajmniej 1 metr nad poziomem podłogi

Definicja pracy na wysokości zamieszczona jest w Rozporządzeniu z dnia 26 września 1997 r. Według przepisów uznajemy za nią prace wykonywane na powierzchni znajdującej się co najmniej 1 metr nad poziomem ziemi. Do grupy pracowników wysokościowych możemy zaliczyć osoby wykonujące prace m.in. na stropach, pomostach, słupach itd. Specjalistyczne testy sprawdzają czy kandydat nie ma problemów ze wzrokiem lub innych dolegliwości mogących negatywnie wpłynąć na bezpieczeństwo pracy. Jak przebiegają badania wysokościowe? Składają się one z kilku części – badania neurologicznego, okulistycznego oraz laryngologicznego. Lekarz diagnozuje pacjenta w kierunku problemów z błędnikiem, epilepsji lub wad wzroku. Dopełnieniem jest rutynowa konsultacja z lekarzem medycyny pracy.

Badania wysokościowe – termin ważności

Badania do pracy na wysokości należy wykonywać co dwa-trzy lata. Osoby, które skończyły 50 lat muszą poddawać się im systematycznie co roku. Najczęstszym przeciwwskazaniem do pracy na wysokościach jest konieczność noszenia okularów, niedowidzenie, a także padaczka i cukrzyca. Warto wspomnieć, że noszenie szkieł kontaktowych nie dyskwalifikuje kandydatów, chyba że czynności wykonywane będą w warunkach zapylenia. To jednak nie wszystko – niektórzy pracownicy, oprócz wspomnianych wyżej badań, muszą przejść również testy psychologiczne. Poddawani są im przede wszystkim operatorzy ciężkich maszyn budowlanych, suwnic czy osoby obsługujące pulpity sterownicze.

Adres:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: 608 315 680
E-mail: [email protected]