Kto powinien przejść badania psychologiczne kierowców?

Kto powinien przejść badania psychologiczne kierowców?

Na sytuację na drogach w największym stopniu rzutują kwalifikacje prowadzących jeżdżące po nich auta. Szczególnie ważne okazuje się to dla kierowców zawodowych – między innymi taksówkarzy czy kierowców ciężarówek oraz komunikacji miejskiej. W ich sytuacji istotne są tak umiejętności, jak i predyspozycje psychiczne. Z tego powodu przedstawiciele tych profesji w myśl przepisów muszą regularnie zgłaszać się na badania psychologiczne kierowców. Warto zatem powiedzieć na ich temat parę zdań. Jak często powinny być wykonywane? Na czym opierają się tego typu badania psychotechniczne? I, co najistotniejsze, jak możemy się do nich nastawić?

Reguły badań psychotechnicznych kierowców

Badania kierowców muszą być przeprowadzane co pięć lat. Ta zasada nie obowiązuje z kolei kierowców, którzy skończyli pięćdziesiąt lat – powinni bowiem przeprowadzać je co 30 miesięcy. Badania psychologiczne kierowców przeprowadzane są przez psychologa w odpowiedniej poradni, który w pierwszej kolejności wykonuje badania osobowości. Mają one postać rozmowy z badanym, w czasie której odpowiada on na zadania na temat zachowań w ekstremalnych przypadkach. Kolejna faza badań psychologicznych kierowców to test na inteligencję, natomiast następnie wykonywane są testy na odpowiednich maszynach, w czasie których badana jest postrzeganie szybkości, podzielność koncentracji zdolność szybkiego reagowania i widzenie w ciemności.

Jak podnieść szansę podczas badaniach psychologicznych kierowców?

Po ich wykonaniu kierowca jest zapraszany na wizytę ze specjalistą, który w jej trakcie powiadamia go, czy zaliczył badanie. Co ważne, powinniśmy wiedzieć, iż nie dla każdego ich rezultaty okażą się pozytywne. Szanse na szczęśliwe zakończenie badań psychologicznych kierowców można na szczęście nieco zwiększyć. W jaki sposób? W sieci dostępne są liczne filmy pokazujące działanie maszyn, na jakich są przeprowadzane badania psychotechniczne – to świetne narzędzie, by wcześniej przekonać się, jak one funkcjonują.

Adres:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]