Izolacja fundamentów – komu zlecić jej wykonanie?

Izolacja fundamentów – komu zlecić jej wykonanie?

Osłona fundamentów przed negatywnym oddziaływaniem wody, wilgoci i wyziębienia jest jednym z najważniejszych faz budowy stabilnego, bezpiecznego budynku. Wilgoć penetrująca mury z czasem doprowadzi do osłabienia ich konstrukcji, a wykwity pleśni i grzybów za czasem odbiją się niekorzystnie na zdrowiu ich rezydentów.

Kto przeprowadzi hydroizolację fundamentów?

Projektując budowę obiektu, należy zostawić przygotowanie najlepszej metody hydroizolacji specjalistom, którzy mają wieloletnie doświadczenie nie tylko w zabezpieczaniu przed wilgocią nowych budynków, ale również w odnawianiu hydroizolacji w tych już ukończonych. Mają oni wiedzę, jakich pomyłek wystrzegać się oraz jakie technologie i produkty hydroizolacyjne sprawdzą się dobrze w danym przypadku. Wszak zastosowanie właściwych technik izolacji fundamentów może różnić się zależnie od tego, czy zamierzane jest wykonanie ławy i ścian fundamentowych, fundamentów z bloków betonowych czy też osadzenie budowli na płycie fundamentowej. Istotna jest też drobiazgowa analiza warunków wodnych na obszarze, na którym zamierzana jest budowa. Za jej pomocą można określić czy konieczna jest izolacja przeciwwilgociowa (wykonywana na gruntach, w które woda błyskawicznie wsiąka i nie spiętrza się przy fundamentach) czy może przeciwwodna (tam, gdzie pojawia się groźba podtopień lub gleba jest na tyle spoista, iż po opadach fundamenty mogą dłuższy czas stać w wodzie).

Sposoby zabezpieczenia fundamentów

Zależnie od typu fundamentów, do ich ochrony przed wilgocią wykorzystuje się odmienne sposoby. Płytę fundamentową, na której najczęściej stawia się budynki tam gdzie jest wysoki poziom wód gruntowych, można hydroizolować od dołu wykonując warstwę izolacji ciężkiej. Z kolei nową betonową ścianę fundamentową można pokryć warstwą uszczelniającej wyprawy cementowej, przy czym najlepiej nanieść ją zarówno na zewnętrznej, jak i wewnętrznej powierzchni. W przypadku ścian z cegły najlepiej sprawdzi się użycie izolacji pionowej i poziomej, która zastopuje kapilarne przenikanie wody przez mury.

Wykonawstwo izolacji fundamentów również należy zlecić profesjonalistom, ponieważ nierzadkim błędem niedoświadczonych ekip jest lekceważenie wytycznych wyszczególnionych w projekcie wykonawczym (m.in. tych dotyczących wymogów i procedur aplikacji materiałów izolacyjnych) czy też zastosowanie ich tanich substytutów, nie posiadających podobnych własności wodochronnych. Niewłaściwe ukończenie prac czy wykorzystanie materiałów nieodpowiednich do stopnia obciążenia wilgocią może powodować, że będzie ona nieefektywna.