Hydroizolację zaplanuj zanim rozpoczniesz budowę

Hydroizolację zaplanuj zanim rozpoczniesz budowę

Podczas budowy dowolnego obiektu, bez względu na to czy jest to dom jednorodzinny czy biurowiec, już na etapie projektowania warto zadbać o odpowiednie zabezpieczenie budowli przed wilgocią. Woda, która z biegiem lat może przedostać się do źle lub w ogóle niezabezpieczonych murów zmniejszy ich trwałość i potencjał izolacji cieplnej, a także przyczynić się do rozkwitu niebezpiecznych dla zdrowia grzybów oraz pleśni.

Które fragmenty budowli należy chronić hydroizolacją?

Do głównych elementów, jakie należy chronić przed wilgocią należą przede wszystkim piwnice, balkony, fundamenty, dachy i tarasy, a zatem te części konstrukcji, które mają bezpośredni kontakt z albo opadami atmosferycznymi. Każda budowa obiektu powinna być poprzedzona stosowną ekspertyzą i konsultacją z zawodowcami, którzy określą, jakie elementy potrzebują ochrony przed wodą i jakiej technologii warto użyć w odniesieniu do danych segmentów budynku. Na przykład, na betonowej ścianie fundamentowej wykonuje się izolację przeciwwodną, pokrywając ją powłoką uszczelniającej wyprawy cementowej (preferowanie i z zewnątrz i od środka), a w przypadku ścian z bloczków betonowych – zaprawą wodoszczelną. W trwałych ścianach z dziurawki, cegły czy pustaka wypalanego poleca się wykonanie poziomej i pionowej bariery dla wody. Z kolei tarasy hydroizoluje się wielowarstwowo, mając na uwadze to, by każda warstwa posiadała spadek przeciwdziałający kumulacji wody pomiędzy nimi i odprowadzający ją. W podobny sposób hydrolizuje się też balkony.

Komu powierzyć założenie hydroizolacji?

Kluczowe jest, aby planowanie hydroizolacji, powierzyć doświadczonej ekipie, mającej wieloletnią praktykę w wykonywaniu prac hydroizolacyjnych. Inwestorzy, deweloperzy oraz generalni wykonawcy skorzystają na współpracy ze rzeczoznawcami podczas prac związanych z hydroizolacją stropów i tarasów, uszczelnianiem przemysłowych obiektów żelbetowych, zbiorników oraz budynków w systemie „białej wanny”, jak również montażem węży iniekcyjnych, taśm PVC, taśm dylatacyjnych czy uszczelek pęczniejących. Natomiast na zamówienie zarządców ukończonych już budynków zespół ekspertów od hydroizolacji zajmie się m.in. uszczelnieniem, inwentaryzacją oraz naprawą przecieków wody, reperacją balkonów i tarasów, uszczelnieniem podszybii windowych czy wzmocnieniem gruntów pod fundamentami.