Badania operatorów – kilka przydatnych informacji

Badania operatorów – kilka przydatnych informacji

Badania operatorów Bielsko - usługi dostosowane do waszych potrzeb.

Badania psychologiczne dużej grupie z nas kojarzą się z trwającą bardzo długo i niezwykle dociekliwą rozmową prowadzoną przez psychologa, który zamierza poznać nasze rodzinne relacje. Jak się jednak okazuje badania te znajdują też zastosowanie na przykład w czasie określania zdolności do pracy osób, które zamierzają wykonywać zawód operatora dźwigu lub innego rodzaju ciężkiego sprzętu.

Badania operatorów: czy trzeba się ich bać?

Badania psychologiczne operatorów maszyn budowlanych nie odbiegają znacznie od tych, jakie zobowiązani są przejść kierowcy zawodowi. W związku z tym obejmują dokładny wywiad, który zbiera psycholog, testy temperamentalne oraz osobowościowe, testy aparaturowe, a także testy inteligencji. Bez wątpienia testów nie należy się obawiać. Do ich wypełnienia trzeba podejść otwarcie. Liczy się dokładność oraz szczerość zaznaczanych odpowiedzi. Jednak testy aparaturowe mają największe znaczenie w przypadku osób zamierzających zostać operatorem maszyn budowlanych. Dzięki nim ocenić można szybkość reakcji kandydata. Poznając ją sprawdzamy, czy badana osoba będzie w stanie w dość szybki sposób reagować na dynamicznie pojawiające się w pracy sytuacje. Testy te oceniają także predyspozycje do widzenia przestrzennego, koncentracji uwagi i oceny prędkości obiektów znajdujących się w ruchu. Wszystko to ma w wypadku operatorów maszyn budowlanych ogromne znaczenie.

Badania operatorów: kto je przeprowadza?

Badania psychologiczne osób obsługujących wózki, dźwigi i inne maszyny może wykonać jedynie psycholog, któremu udało się zdobyć uprawnienia psychologa transportu, do czego wymagane jest odbycie studiów podyplomowych. Trzeba wiedzieć, że badanie psychotechniczne musi być raz na jakiś czas powtarzane. Trzeba tego pilnować, w przeciwnym razie można utracić prawo do wykonywania zawodu. Przestrzegający przepisów pracodawca odsunie od pracy osobę, która nie posiada aktualnych badań psychotechnicznych.

Adres:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]