Sztuka w Twoim domu – popiersia i rzeźby na zamówienie

Sztuka w Twoim domu – popiersia i rzeźby na zamówienie

Jedną z najstarszych form artystycznego wyrazu stanowi rzeźba. Pierwsze arcydzieła pojawiły się już wiele tysięcy lat temu i wciąż są obecne w różnych sferach naszej egzystencji. Widzimy je z reguły tam, gdzie obcujemy ze sztuką – w muzeach, na wystawach oraz w kościołach, ale także w przestrzeni ogólnodostępnej: w budynkach firm, na ulicach i rynkach, a nawet w centrach handlowych. Powszechność rzeźb w życiu jest na tyle duża, że nie całkiem orientujemy się, iż dzieła wychodzące spod dłoni rzeźbiarzy napotykamy praktycznie na każdym kroku. W naszym wpisie przytoczymy parę przykładów świadczących o powyższym.

Odlewy artystyczne w biurach i szkołach

Prace rzeźbiarzy, nawet gdy przedstawiają wysokie walory artystyczne oraz estetyczne, częstokroć są przez publiczność traktowane jako norma – w przestrzeni miejskiej (choć nie tylko) są bowiem obecne dosłownie na każdym kroku. Liczne pomniki, a także rzeźby stawiane w przydomowych ogrodach, na ulicach czy w parkach, widoczne są wszak w zdecydowanej większości polskich miejscowości. Poza tym niejednokrotnie można spotkać je też w wielu budynkach. Pełnią funkcję ozdobną na przykład w biurach, uczelniach wyższych czy innych gmachach użyteczności publicznej

Rzeźby z metalu. Na zawody sportowe albo konkursy

Podane powyżej przykłady dotyczą przeważnie dużych, nieruchomych dzieł. Ale jest to mniejsza część wszelkich rzeźb spotykanych w naszym powszednim życiu. Pokaźna większość z nich to jednak mniejsze dzieła, zamówione z myślą o prywatnym użytku – to m.in. nagrody na zwycięzców turniejów, popiersia na zamówienie oraz statuetki. Inicjatorzy wszelkiego typu konkursów bądź turniejów sportowych mają dość łatwe zadanie, gdyż zakup rzeźby na zamówienie (odlewów z brązu czy innych metali) nie generuje sporych kosztów, a ich stworzenie należy po prostu zlecić profesjonalnemu artyście.