Kilka podstawowych informacji o łańcuchach na koła

Kilka podstawowych informacji o łańcuchach na koła

Dowiedz się, gdzie nabyć łańcuchy na opony

Łańcuchy samochodowe znacznie zwiększają przyczepność auta w skrajnych warunkach – na ośnieżonych i oblodzonych drogach, przede wszystkim na spadzistych podjazdach. W niektórych państwach muszą one zawsze znajdywać się w bagażniku wszystkich samochodów przez cały rok kalendarzowy (tak jest między innymi w Norwegii, Turcji i Bułgarii), w innych natomiast są one niezbędnym elementem wyposażenia auta tylko w zimą (takie prawo obowiązuje na przykład w Hiszpanii, Niemczech, Polsce i we Włoszech). Jak zatem typy łańcuchów na koła można kupić?

Rodzaje łańcuchów na koła

Łańcuchy samochodowe dzielimy zazwyczaj mając na uwadze ich przeznaczenie. Odróżniamy modele skonstruowane z myślą o stosowaniu w autach dostawczych, ciężarowych, terenowych i osobowych, a także w autobusach. Łańcuchy różnią się również wzorem zaplotu, przekrojem i grubością ogniwa (przeważnie jest to kształt rombowy ukośny) oraz mocowaniem, które powinno być dostosowane do rodzaju felgi. Rozmaite są też materiały, z których produkuje się łańcuchy samochodowe. Obecnie producenci używają przede wszystkim stali tytanowej lub manganowej.

Prowadzenie auta z łańcuchami samochodowymi

Zakładanie łańcuchów samochodowych wymaga pewnej zręczności i za pierwszym razem może być przyczyną znacznego stresu. By go uniknąć, warto przećwiczyć tę czynność w garażu bądź na placu manewrowym. Sama prowadzenie samochodu z łańcuchami wymaga trochę innej techniki. Należy wystrzegać się buksowania kół, poruszania się po odśnieżonych drogach i przekraczania prędkości 50 kilometrów na godzinę. Stosując łańcuchy na koła, trzeba też obowiązkowo kontrolować ich napięcie oraz ułożenie – w ten sposób unikniemy ich szybkiego zużycia i tym samym przedłużymy czas ich eksploatacji.

Adres:
AUTO-PLUS Zbigniew Haluch
ul. Prądnicka 79
31-202 Kraków

Tel.: +48 (12) 416-20-08
Mob.: +48 602-790-666
E-mail: [email protected]