Kantar sznutkowy i skórzany – czym się różnią?

Kantar sznutkowy i skórzany – czym się różnią?

Zamów kantar dla konia na https://horse-trade.pl/pl/c/Kantary/38

Kantar to fragment uprzęży dla konia. Bardzo przypomina uzdę, ponieważ jedyną różnicą pomiędzy tymi rozwiązaniami jest brak wędzidła – elementu wsuwanego do pyska umożliwiającego kierowanie poruszającym się zwierzęciem. Kantar to jedna z kluczowych części wyposażenia jeździeckiego, z którą konie bardzo sporadycznie się rozstają. Skutkiem tego musi on być dobrany do wielkości i profilu głowy konia, a także nie przyczyniać się do powstania uszkodzeń skóry. Jak więc dobrać odpowiedni kantar dla konia? Na które jego właściwości powinno się zwrócić szczególną uwagę?

Co lepsze dla zwierzęcia – kantar skórzany, a może taśmowy?

Na rynku znajdziemy rozmaite typy kantarów: sznurkowe, podszywane, taśmowe i skórzane. Te pierwsze, nazywane także halterami, są rekomendowane z uwagi na dużą kontrolę, którą dżokej za ich pomocą może mieć nad wierzchowcem. Dla konia dużo wygodniejszy jest natomiast kantar taśmowy lub skórzany. Dużo większą wygodę przynoszą kantary podszywane – np. naturalnym bądź syntetycznym futerkiem, które da się odczepić celem umycia. Taki kantar świetnie zapobiega tworzeniu się uszkodzeń skóry, a równocześnie pozwala przywiązać zwierzę w trakcie pielęgnacji i umożliwia jego prowadzenie podczas tresury lub spacerów.

Kantary – które dla źrebiąt a które dla hanowerów?

Kantary dla koni produkowane są w paru rozmiarach. Najmniejszy rozmiar to foal, który będzie pasował źrebiętom oraz kucom miniaturowym. Kolejny to shetty (0), który powinni stosować właściciele koni szetlandzkich, jak również większych źrebiąt. Kantar w rozmiarze pony (1) jest natomiast stworzony dla kucy (np. walijskich) i rocznych koni większości ras. Kantary cob i full (2 i 3) są zaś średnich rozmiarów i pasują między innymi do koni arabskich, wielkopolskich, fryzyjskich oraz hanowerów. Największy rozmiar kantarów to xfull (4), który przeznaczony jest dla dużych ras gorącokrwistych (np. kladrubskich) i ras zimnokrwistych (jak konie ardeńskie lub perszeron).

Adres:
Sklep Jeździecki Horse-Trade
ul. Michała Korpala 4
30-389 Kraków

Tel.: +48 12 423 00 96
Mob.: +48 728 95 00 96
E-mail: [email protected]