Kup holdery na monety.
Numizmatycy mają do wyboru dużo różnych sposobów ochrony swoich drogocennych okazów. Jednym z najczęściej wybieranych są holdery na monety – to dość tanie, wygodne papierowe osłonki, o których pokrótce opowiemy w tym artykule.
Dlaczego kolekcjonerzy nadal stosują holdery na monety?
Holdery z papieru stosowane są przez kolekcjonerów od dziesięcioleci i mimo powszechnej dostępności kapsli na monety, nadal nie odeszły do lamusa. Jak to się stało? Holdery na monety są niedrogie. Paczka dziesięciu holderów uznanej firmy Leuchtturm zamówimy już za ok. 3 zł, tymczasem ta sama liczba kapsli to przeważnie trzy razy wyższy wydatek. Drugim atutem holderów są ich rozmiary – wszystkie holdery z zewnątrz posiadają identyczny rozmiar (5 cm na 5 cm), różna jest natomiast średnica okienka, przez które ogląda się monetę. Tym same ogólne wymiary holderów umożliwiają składowanie w jednym miejscu monet różnej wielkości bez strachu, że będą one się w nim niekontrolowanie przemieszczać. Holdery na monety z papieru po złożeniu są także na tyle cienkie, że bez problemu zmieszczą się w przegródkach klasera. Dodatkowo kolekcjonerzy monet chwalą sobie to, że da się wypisać bezpośrednio na holderze najważniejsze informacje o numizmacie – wszak to zwyczajny papier! W ofercie sklepów oferowane są nie tylko holdery w klasycznym białym kolorze, lecz także rzadziej spotykane holdery w szykownym czarnym kolorze.
Tekturowe holdery – przechowywanie monet o różnej średnicy
Przetrzymywanie monet w tekturowych holderach zabezpiecza je przed działaniem rozlicznych niekorzystnych czynników, przede wszystkim przed wpływem powietrza, ale też przed możliwym uszkodzeniem. Warto zachować w pamięci, iż holdery samoprzylepne są hermetyczniejsze, gdyż kompletnie blokują kontakt z powietrzem, więc skuteczniej zabezpieczają wartościowe okazy przed korozją niż holdery, w których monety zamyka się za pomocą taśmy klejącej lub zszywacza. Holdery dobrej jakości produkowane są z surowców nie reagujących ze stopami, z których wybite są monety. Zróżnicowanie holderów jest współcześnie tak duże, że można zamówić holder pasujący zasadniczo do każdego numizmatu o średnicy w przedziale między 17 a 40 mm. Kolekcjonerzy, aby uprościć sobie wkładanie holdera z numizmatem do pudełka czy też kieszonki klasera często wycinają parę milimetrów tekturki z dolnych narożników.
Adres:
ADACTUS Sp. z o. o.
Plac Bankowy 2
00-095 Warszawa
Mob.: +48 880 555 111
E-mail:
[email protected]