Banknoty kolekcjonerskie – nie tak popularne jak monety

Banknoty kolekcjonerskie – nie tak popularne jak monety

Chcesz zamówić banknot kolekcjonerski? Skieruj się na tę stronę.

Kiedy słyszymy o kolekcjonerstwie, jedną z pierwszych myśli obok zbierania militariów oraz znaczków jest numizmatyka. Jednakże monety to nie jedyne środki pieniężne, którymi interesują się zbieracze. W połowie XX wieku popularna stała się notafillia, która zajmuje się badaniem oraz kolekcjonowaniem banknotów i pozostałych pieniędzy zastępczych.

Dzieje banknotów oraz dlaczego je zbieramy?

Mało osób wie, iż pierwowzory papierowych środków pieniężnych nie pojawiły się na terenie Europy, lecz w Chinach. Pierwotna ich wersja, bliska w swojej funkcji raczej do teraźniejszych weksli, pojawiła się w II w. p.n.e. w czasie rządów Dynastii Han i wykonana była ze skóry. Banknoty w formie w jakiej funkcjonują obecnie ukształtowały się natomiast między VII a XII w. za czasów Dynastii Tang i Dynastii Song. Służyły jako udogodnienie dla handlarzy, gdyż zwalniały ich od konieczności przemieszczania się na duże odległości z dodatkowym balastem w postaci metalowych monet. Obywatele Europy po raz pierwszy usłyszeli o papierowej walucie z historii słynnych podróżników z XIII w., m.in. Wilhelm z Rubruk, jednakże w państwach europejskich zaczęto posługiwać się nimi w szerszym zakresie między XVII a XVIII w. Z upływem lat tę formę płatności przyjęto wszędzie. Dopiero w XXI w. papierowe banknoty są wypierane przez coraz powszechniejszą bankowość elektroniczną. Stąd też może bierze się coraz żywsze zainteresowanie banknotami jako przedmiotami kolekcjonerskimi, bo nie tylko posiadają one walory historyczne, ale również artystyczną – od dziesięcioleci przecież zachwycają drobiazgowym designem.

Banknoty kolekcjonerskie NBP upamietniają istotne osoby i zdarzenia

Kolekcjonerzy banknotów, na podobieństwo nimizmatyków, zbierają na ogół banknoty obiegowe z rozmaitych stron świata. Są one stosunkowo łatwo osiągalne, jednakże koszt ich kupna zdarza się znaczny – to w zależności od roku ich druku oraz stanu. Odmiennym rodzajem banknotów są banknoty kolekcjonerskie, wypuszczane w małym nakładzie, zwykle celem upamiętnienia istotnych zdarzeń bądź wybitnych postaci z kręgu nauki, kultury i polityki. W Polsce banknoty kolekcjonerskie o nominałach 50, 20 oraz 10 zł wypuszcza Narodowy Bank Polski. Upamiętniają one m.in. 90 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości (banknot 10 zł) czy 100. rocznicę utworzenia Legionów Polskich nominał 20 zł). Ciekawym faktem jest to, iż poza wspaniałą szatą graficzną, banknoty kolekcjonerskie mają takie same zabezpieczenia jak banknoty obiegowe, między innymi nitki zabezpieczające, zmienne optycznie farby, recto-verso i znaki widoczne pod ultrafioletem.

Adres:
ADACTUS Sp. z o. o.
Plac Bankowy 2
00-095 Warszawa

Mob.: +48 880 555 111
E-mail: [email protected]