System SWIFT – co warto o nim wiedzieć?

System SWIFT – co warto o nim wiedzieć?

Zobacz więcej szczegółów o systemie SWIFT na flobo.io/bankowosc/co-to-jest-system-rozliczen-miedzybankowych-swift/.

Pomimo, że de facto codziennie korzystamy z usług bankowych, sporo Polaków pierwszy raz dowiedziało się o istnieniu systemu SWIFT w 2022 roku w kontekście rozważania wdrożenia sankcji w stosunku do Rosji w związku z wojną na Ukrainie. Lecz system SWIFT używany jest już od lat siedemdziesiątych XX w. i jest jednym z fundamentów sprawnego działania światowego rynku finansów.

System rozliczeń SWIFT – usprawnia przelewy międzynarodowe

SWIFT to akronim od Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication, co po polsku tłumaczy się na Stowarzyszenia na rzecz Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej. Powszechnie natomiast ten skrót stosuje się po prostu do określenia międzynarodowego systemu rozliczeń między bankami, bez którego wykonanie przelewów międzynarodowych byłoby zapewne znacznie bardziej złożone niż aktualnie. SWIFT to bardzo popularny, jednak nie jedyny wykorzystywany obecnie system tego typu. Poza nim np. w Naszym kraju korzysta się również z systemów: Express Elixir, SEPA oraz SORBNET.Na świecie działają także różne systemy lokalne, służące wyłącznie do rozliczeń bankowych na terenie konkretnego kraju.

Co jest zatem najważniejszym atutem systemu rozliczeń SWIFT? Używany jest praktycznie we wszystkich krajach na świecie i korzystają z niego nie tylko instytucje bankowe, których liczba obecnie przekracza już 10 tys., ale także giełdy, domy maklerskie i masa innych jednostek finansowych. Każdy uczestnik systemu SWIFT musi posiadać swój unikatowy kod (Bank Identifier Code), składający się z 8 znaków (liter oraz cyfr). Dopuszczalne jest również przyznawanie kodu SWIFT oddziałowi banku, wtedy taki kod posiada 11 znaków.

System rozliczeń SWIFT – poznaj kody BIC/SWIFT najpopularniejszych polskich banków

Nawet jeżeli zaledwie sporadycznie korzystasz z transakcji międzynarodowych, warto znać kod BIC/SWIFT własnego banku, a przynajmniej wiedzieć jak w mgnieniu oka znaleźć takie dane. Poniżej znajdziesz kody BIC kilku znanych banków, działających w Polsce.

– Pekao SA (z żubrem): PKOPPLPW
– PKO BP (w tym dla kont PKO Inteligo): BPKOPLPW
– mBank (BRE): BREXPLPWMBK
– Bank Millenium: BIGBPLPW
– BNP Paribas Bank Polska SA: PPABPLPK
– BANK POLSKIEJ SPÓŁDZIELCZOŚCI: POLUPLPR
– CitiBank: CITIPLPX
– Santander Bank Polska: (niegdyś BZ WBK): WBKPPLPP
– ING Bank Śląski: INGBPLPW
– Credit Agricole: AGRIPLPR
– Bank BPH: BPHKPLPK
– BIC ALIOR BANK: ALBPPLPW
– Raiffeisen Bank Polska: RCBWPLPW
– Getin Bank: GBGCPLPK

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]