Faktury ustrukturyzowane i Krajowy System e-Faktur

Faktury ustrukturyzowane i Krajowy System e-Faktur

Wystawianie faktur ustrukturyzowanych miało pierwotnie działać już w 4 kwartale 2021 r., jednakże ostatecznie biznesmeni na udostępnienie Krajowego Systemu e-Faktur musieli poczekać parę miesięcy dłużej. Projekt ruszył w pierwszym dniu 2022 r. Po 12 miesiącach okresu przejściowego, w którym używanie KSeF jest opcjonalne, zaczynając od stycznia 2023 r. stanie się to koniecznością dla wszystkich czynnych podatników VAT, jak i dla przedsiębiorców zwolnionych z podatku od towarów i usług.

Czym jest faktura ustrukturyzowana?

Faktury ustrukturyzowane to innymi słowy dokumenty elektroniczne, które posiadają ściśle sformułowaną strukturę informacji zapisanych z zastosowaniem języka znaczników XML. Takie kodowanie właściwie niewiele powie człowiekowi, który nie ma wiedzy jak go odczytać, natomiast dla stosownej aplikacji do wystawiania i rozliczania faktur ten dokument jest absolutnie czytelny. Dzięki temu, że faktury mają ujednolicony format obojętnie które programy księgowe wykorzystują obie strony transakcji, informacje zawarte w fakturze ustrukturyzowanej zostaną odczytane identycznie. Jest to znaczący postęp przede wszystkim dla biur rachunkowych, które dotychczas nierzadko spotykały się z przypadkami błędnego przeniesienia przez aplikacje księgowe informacji z faktur przesyłanych przez klientów w postaci zdjęcia faktury papierowej lub pliku PDF. Faktury ustrukturyzowane całkiem wykluczają możliwość pomyłki przy przenoszeniu danych z faktury przez księgową, jak również niepoprawnego ich rozszyfrowania przez oprogramowanie do optycznego rozpoznawania znaków.

Krajowy System Faktur – dokładniejsza kontrola systemu podatkowego

Wszyscy właściciele firm od 1 stycznia 2021 r. mogą wystawić i odebrać faktury ustrukturyzowane przy pomocy Krajowego Systemu e-Faktur stworzonego przez Ministerstwo Finansów. Dzięki KSeF właściciele przedsiębiorstw zyskują między innymi większe bezpieczeństwo rozliczeń, ponieważ mają pewność, iż faktury się nie zgubią (KSeF zachowuje dane o nich przez 10 lat), szybciej dostaną zwrot podatku VAT i są zwolnieni z konieczności przekazywania pliku JPK_FA. Natomiast Ministerstwo Finansów otrzymuje narzędzie, które umożliwia silniejszą kontrolę systemu podatkowego, a więc lepiej zapobiega wykroczeniom w obszarze podatku VAT, dochodowego i akcyzowego. Watro zaznaczyć, iż obowiązek stosowania KSeF nie równa się zakazowi korzystania z zewnętrznego oprogramowania księgowego, jednak musi ono być zintegrowane z Krajowym Systemem e-Faktur.

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]