Bezpieczny leasing – co warto wiedzieć o tej formie finansowania

Bezpieczny leasing – co warto wiedzieć o tej formie finansowania

Leasing bez wątpienia jest jednym z najpopularniejszych wśród firmy narzędzi finansowych. Nie powinno to jednak zaskakiwać, bo jego duże zalety sprawiają, iż leasing okazuje się doskonałym sposobem pozwalającym na zmniejszenie wydatków związanych z prowadzeniem firmy. Głównie z uwagi na fakt, iż w Polsce ratę leasingową traktuje się jako koszt uzyskania przychodu. Na fakt, iż leasing jest tak opłacalny wpływa również to, iż umożliwia on zdobycie potrzebnych do działalności przedsiębiorstwa aktywów bez konieczności ich nabycia. Na jakich zasadach dokładnie więc polega leasing? O czym należy pamiętać decydując się na taką metodę finansowania?

Na jakich zasadach opiera się leasing?

Nazwa leasing pochodzi z języka angielskiego, w którym znaczy wynajem. W krajach anglosaskich przepisy nie odróżniają leasingu od wynajmu, lecz w naszym kraju są to określenia różne. Leasing to wypożyczenie przez leasingodawcę danego aktywu leasingobiorcy, za co ten ostatni zobowiązuje się regulować raty leasingowe. Obiektem leasingu zwykle są pojazdy, które budują flotę przedsiębiorstwa, maszyny potrzebne do działania firmy czy też sprzęt do punktu sprzedaży. Po zakończeniu leasingu udostępnione dobra muszą zostać zwrócone do leasingodawcy, a ten najczęściej odsprzedaje je w atrakcyjnej cenie.

Opłacalny leasing – jak go wybrać?

W ostatnich latach w naszym kraju dostępnych jest mnóstwo ofert leasingu. Ich różnorodność sprawia, iż trudno znaleźć w tej grupie tę najkorzystniejszą – potrzebne w tym celu będą specjalistyczne kwalifikacje. A że nie każdy właściciel firmy je posiada, wybierając leasing, dobrze zrobimy zasięgając doradztwa specjalisty. Przed znalezieniem leasingu dobrze więc odwiedzić doradcę finansowego, który powie, jak znaleźć ofertę dostosowaną do naszych potrzeb i zapewni, że leasing naprawdę okaże się najbardziej opłacalnym wyjściem.