Czy należy się bać leczenia kanałowego?

Czy należy się bać leczenia kanałowego?

Leczenie kanałowe dla większości czytelników nie jest przyjemnym zagadnieniem. Dziś zaś, wykorzystując nowoczesne narzędzia i – w szczególności – efektywne środki przeciwbólowe, lekarze są w stanie zagwarantować nam, iż zabiegi okażą się w stu procentach komfortowe. Leczenie kanałowe jest niezbędne za każdym razem, jeżeli rozwinie się stan zapalny miazgi zęba czy tkanek okołowierzchołkowych. Opiera się na użyciu ultracienkich narzędzi, przez co lekarz może dostać się do najgłębiej położonych partii uzębienia. Dobrze przy tym wiedzieć, że w leczeniu kanałowym używa się też innych, nierzadko bardzo zaawansowanych technologicznie narzędzi. Jakich?

Czym wykonuje się leczenie kanałowe?

Obok sprzętów manualnych, w dzisiejszym leczeniu kanałowym bardzo ważne okazują się mikroskopy operacyjne, bo obraz z wnętrza zęba przesyłają do monitora w zasięgu wzroku lekarza, ograniczając prawie do zera ryzyko różnego rodzaju błędów. W leczeniu kanałowym kluczowe jest także mierzenie długości kanałów. Wypracowanie dużej precyzji ułatwiają specjalne urządzenia cyfrowe – endometry. Poza tym lekarze stosują też odpowiednie narzędzia, które umożliwiają maszynowe opracowanie kanałów, a przez to znaczne przyspieszenie wizyty i poprawienie samopoczucia leczonego.

Leczenie kanałowe a NFZ

Decydując się na leczenie kanałowe powinniśmy wiedzieć, że nie we wszystkich przypadkach będzie ono refundowane przez fundusz zdrowia. Bezpłatne leczenie kanałowe zębów z maksymalnie trzema kanałami gwarantowane jest osobom niepełnoletnim. Pozostali nie są zobowiązani, by wnosić opłatę za leczenie kanałowe zębów przednich – kłów i siekaczy. Leczenie kanałowe zębów tylnych jest natomiast pełnopłatne. Jeżeli będzie ono potrzebne, powinniśmy udać się do lekarza dysponującego nowoczesnymi akcesoriami oraz zawczasu dowiedzieć się, co o jego usługach poprzedni pacjenci piszą w internecie.