Biopsja gruczołu krokowego – nie musisz się jej bać!

Biopsja gruczołu krokowego – nie musisz się jej bać!

Uzupełnij swoją wiedzę o biopsji prostaty.

Gruczoł krokowy, nazywany prostatą, jest częścią układu moczowo-płciowego mężczyzny, która przypomina wielkością oraz postacią orzech włoski. Mieści się poniżej pęcherza moczowego i odpowiada głównie za wytwarzanie płynu, w którym transferowana jest sperma. Kłopoty z prostatą rozpoczynają się u mężczyzn wraz z wiekiem, w związku z tym tak istotne jest jej regularne badanie. Pomaga to zdiagnozować przerost czy też zapalenie tego gruczołu, jak również z wyprzedzeniem zauważyć groźne zmiany rakowe. Trzeba zaakcentować, że rak prostaty jest jednym z najczęstszych nowotworów, które dotykają mężczyzn, zatem nie można bagatelizować groźby jego prawdopodobnego powstania.

Alarmujące objawy – kiedy udać się do urologa?

Panowie po 45 roku życia powinni w regularnych odstępach pojawiać się w gabinecie urologicznym, w szczególności jeśli spostrzegli alarmujące symptomy związane z oddawaniem moczu, jak np. problemy z erekcją oraz ejakulacją, trudności w rozpoczęciu albo zatrzymaniu oddawania moczu, wzrost częstotliwości mikcji, pieczenie w jej trakcie, a także krew w moczu czy jego przerywany strumień. Jeżeli po badaniu per rectum pojawią się przesłanki, żeby domniemywać możliwość rozwoju nowotworu, lekarz polec badanie PSA polegające na sprawdzeniu krwi pod kątem stężenia antygenu sterczowego. Wysoki poziom PSA we krwi sygnalizuje ogromne prawdopodobieństwo rozwoju raka. Żeby natomiast mieć bezsporną pewność, niezbędne jest przeprowadzenie biopsji gruczołu krokowego.

Biopsja prostaty – co powinno się o niej wiedzieć?

Biopsja fuzyjna to metoda biopsji prostaty, prowadzona w warunkach szpitalnych, która za sprawą użycia równolegle obrazu USG i wieloparametrycznego rezonansu magnetycznego, umożliwia pobranie wycinków tkanki daleko precyzyjniej aniżeli w procedurze, gdzie podczas zabiegu wykorzystuje się tylko obrazowanie TRUS (USG przezodbytnicze). Biopsja fuzyjna prostaty to całkiem krótki zabieg, który zazwyczaj trwa ok. 30 minut. Ponadto pacjent pozostaje także po zabiegu kwadrans lub dwa na oddziale, dlatego cała procedura kończy się w czasie 60 minut. Biopsja fuzyjna jest zasadniczo bezbolesna, bowiem wykonywana jest w znieczuleniu miejscowym. Uzyskane wycinki gruczołu są potem sprawdzane przez patomorfologa, który bada czy pojawiły się w nich zmiany rakowate.

Rzecz jasna, jak przy każdym zabiegu istnieją pewne przeciwwskazania, które mogą wpłynąć na możliwość wykonania biopsji prostaty. To między innymi wszczepione zastawki serca, uczulenie na niektóre leki i mała krzepliwość krwi. W związku z tym zanim zapadnie decyzja o zabiegu trzeba jak najprecyzyjniej odpowiedzieć urologowi na wszelkie pytania wywiadu medycznego.

Adres:
SCM Sp. z o.o. Prywatny Szpital Specjalistyczny
ul. Grzegórzecka 67C/U6
„Wiślane Tarasy”
31-559 Kraków

Tel.: +48 12 353 66 01
Mob.: +48 780 61 41 02
E-mail: [email protected]