Szalunki – systemy do łatwego montażu i demontażu

Szalunki – systemy do łatwego montażu i demontażu

Chcesz kupić szalunki stropowe? Kliknij tu

Szalunki, zwane też deskowaniem, to krótkotrwałe konstrukcje umożliwiające wznoszenie murów budynków. Przeważnie wykorzystuje się je w przypadku wylewania murów betonowych – wówczas są one potrzebne do tego, aby nadać im odpowiedni kształt i nie dopuścić do rozlewania się kompozytu. Poza tym szalunki stosuje się także w trakcie wznoszenia obiektów murowanych, gdzie ich zastosowanie umożliwia przygotowanie przelotów na drzwi, bramy i okna. W tym artykule objaśniamy, z czego wykonane są obecnie szalunki i gdzie mogą nabyć je inwestorzy.

Z jakich materiałów wytworzone są szalunki?

Najdłużej znanym rodzajem szalunków jest konstrukcja wykonana z desek drewnianych albo mocnych sklejek scalonych ze sobą gwoździami, którą można wykorzystać powtórnie po rozmontowaniu. Rozbiórka takich szalunków jest jednak ciężka – większa część wykonawców oraz inwestorów decyduje się więc na użycie szalunków wielokrotnego wykorzystania – systemów przeznaczonych do błyskawicznego i łatwego rozkładania bądź składania. Tego rodzaju szalunki wykonuje się ze sklejki, metalu lub drewna, a także zestawiać dwa lub trzy surowce. Z reguły jednak stosuje się sklejkę – przeważnie z takich rodzajów drewna jak topola i brzoza, a strukturę scalają głowice ze stalowe lub aluminiowe, narożniki, belki i łączniki.

Wypożyczenie szalunków – kiedy się to opłaci?

Firmy cyklicznie zajmujące się pracami budowlanymi posiadają własne szalunki. Inaczej jest jednakże w przypadku ekip, które zwykle świadczą odmienne usługi czy inwestorów, którzy zamierzają planujących wznieść jeden obiekt. Kupno wszystkich modułów niezbędnych do złożenia szalunku nie byłoby opłacalne . Dużo mądrzejszym rozwiązaniem jest wynajęcie szalunków.

Adres:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]