Szalunki – ich zastosowanie i sposób wykonania

Szalunki – ich zastosowanie i sposób wykonania

Więcej informacji o szalunkach Kraków.

Szalunki to to forma tymczasowa, którą w zdecydowanej większości przypadków wykonuje się z desek. Może ona być zrobiona też z drewnianych płyt, które wyprodukowano z drewna charakteryzującego się gorszą jakością. Nie brakuje firm, które decydują się na zrobienie szalunku z elementów wykonanych z metalu, ale tego rodzaju działanie nie jest zbyt częste. Deskowanie – bo dokładnie tak również nazywa się szalunki – powoduje, że mieszanka, którą się wylewa, uzyskuje wymagany kształt. Szalunki wyjmuje się po zastygnięciu mieszanki. Wykorzystując szalunki, można też solidnie podtrzymać zbrojenie, które zostało wykonane aż do momentu, kiedy wylana mieszanka ostatecznie stężeje.

Szalunki – jak się je wykonuje?

Wszelkie konstrukcje z wykorzystaniem betonu robi się na budowie w odpowiednich formach, którymi są właśnie szalunki. W pierwszym etapie prac niezbędne jest wykonanie szalunku, który potem zostaje zapełniony właściwie dobranym betonem. W niektórych przypadkach niezbędne jest wykonanie zbrojenia. Wykonuje się je przed wylaniem betonowej mieszanki. Szalunki usuwane są dopiero wówczas,gdy mieszanka mocno zwiąże. W przeważającej liczbie przypadków niezbędne jest do tego od około dwóch do nawet czterech tygodni. Szalunki robione są chociażby w przypadku fundamentów, betonowych kolumn ogrodzeń i stropów z żelbetonu. Mają więc bardzo szerokie zastosowanie, a budowa bez nich nie przebiegałaby tak szybko.

Szalunki – jakie moduły potrzebne są do wykonania szalowania?

Do przeprowadzenia szalowania potrzebna jest sklejka szalunkowa. Wymagane są też specjalne podpory i dźwigary. W wielu wypadkach zdarza się, że niewielkie firmy budowlane nie dysponują własnym systemem szalunkowym. W takim wypadku wyjściem okazuje się być skorzystanie z pożyczonego sprzętu, który mają w swojej ofercie firmy specjalizujące się w dostarczaniu zakładom budowlanym dźwigarów, mocowań oraz sklejki.

Adres:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]