Okna skrzynkowe – powrót klasyki

Okna skrzynkowe – powrót klasyki

Okno skrzynkowe kupisz na https://www.oknostol.com.pl/okna/okna-skrzynkowe/

Okna skrzynkowe kojarzymy przede wszystkim z zabytkowymi budynkami. Często zauważyć je możemy w zabytkowych kamienicach, wiejskich chałupach oraz pałacach. Obecnie są one produkowane w szczególności z myślą o montażu w takich budynkach, bo użycie skrzynkowych okien oczekiwane jest przez konserwatora. Warto przy tym zaznaczyć, iż z uwagi na ich walory estetyczne coraz częściej zakładane są także w nowszych budynkach. Szczególnie, że dzisiejsze modele są równie wydajne, co okna wyprodukowane starymi technikami. Jak jednak wyglądają okna skrzynkowe? Z czego są produkowane?

Budowa okien skrzynkowych

Określenie okien skrzynkowych nawiązuje do ich konstrukcji. Zbudowane są one z dwóch skrzydeł, między którymi jest pusta przestrzeń. Jest to swego rodzaju izolator, który chroni pomieszczenie przed zimnem. Okna skrzynkowe w zabytkowych budynkach często podzielone są na czworo części – dwa górne, skrzydła o mniejszej powierzchni są zamykane oddzielnie i dawniej były wykorzystywane do wentylowania wnętrz. Taka budowa najlepiej sprawdzi się w budynkach zabytkowych – między innymi chatach z czerwonej cegły.

Materiał na okna skrzynkowe

Okna skrzynkowe, podobnie jak pozostałe typy, powinny być wyprodukowane z odpowiedniego materiału. Dotąd najchętniej wybierano sosnę czy dąb, lecz od niedawna ich producenci wykorzystują również gatunki egzotyczne. Drewna takie jak np. meranti są wszak dużo bardziej odporne na wpływ deszczu, powietrza i skrajnych mrozów.

Adres:
OKNOSTOL Producent Stolarki Drewnianej Nowoczesnej i Zabytkowej
ul. Elizy Orzeszkowej 2
34-600 Limanowa

Tel.: +48 18 337-60-08
Mob.: +48 505-166-701, +48 511-621-633
E-mail: [email protected]