Charakterystyka dźwigarów i ich zastosowanie

Charakterystyka dźwigarów i ich zastosowanie

Zobacz, gdzie zamówić dźwigary.

Szalunki to struktury potrzebne na większości budów. Z ich wykorzystaniem możliwe jest nadanie zamierzonego kształtu murom wylewanym z betonu, jak również przygotowanie w nich przepustów na drzwi i okna. Szalunki okazują się również potrzebne przy budowie sufitów – wówczas ich istotnym modułem są dźwigary. Bez ich wykorzystania nie byłoby możliwe wzniesienie jakiegokolwiek wielopiętrowego budynku. Dźwigary sprawiają, iż sklepienie nie opada natychmiast po wylaniu i może zastygnąć. Z jakich tworzyw produkuje się dźwigary? Jak można je dostać?

Z jakich drzew produkowane są dźwigary?

Dźwigar poddawany jest sporym obciążeniom, które sięgają kilkudziesięciu ton. Z tej przyczyny jego kluczowym przymiotem jest trwałość. W największym stopniu maja na nią wpływ dwa czynniki – jakość wykonania oraz rodzaj użytych w tym celu materiałów. Powinny one być pieczołowicie dobrane i sprawdzone pod kątem odporności na spore obciążenia. Najodpowiedniejszym materiałem jest lite drewno takich drzew jak olcha, buk, topola czy sosna. Nadzwyczaj ważne jest także należyte pokrycie dźwigarów impregnatem, które zabezpieczy je przed negatywnym działaniem wilgoci, spoiw i innych ciekłych preparatów używanych na budowie – a więc substancji, które bezpośrednio niszczą strukturę drzewa.

Dźwigary – warto posiadać własne czy wypożyczyć?

Firmy, które na co dzień zajmują się budową piętrowych obiektów posiadają swoje dźwigary. Ich zakup i przechowywanie wiąże się jednak z pewnymi kosztami. Z kolei firmy, które tylko okazjonalnie podejmują się zamówień tego rodzaju, mogą ustrzec się wspomnianych problemów. Dobrym rozwiązaniem dla nich będzie skorzystanie z oferty podmiotu, który oferuje wynajem dźwigarów oraz innych części szalunków.

Adres:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]