Historia obrączek ślubnych

Historia obrączek ślubnych

Obrączki Kraków zamówisz na obraczki.net.pl/18-obraczki-slubne

Dla wielu osób ceremonia ślubu jest nad wyraz poruszającym dniem w życiu. Obrzęd ten jednoczy małżonków do końca życia, a symbolem ich wierności, uczucia i oddania są obrączki, które wsuwają sobie nawzajem na palce.

Obrączki ślubne – element obrzędu zaślubin od XIII wieku

Początkowo nie było rozróżnienia na pierścienie zaręczynowe i obrączki, skutkiem tego ich dzieje są wspólne i sięgają daleko w Starożytność. Zaledwie w XIII w. Kościół Katolicki uznał obrączki w prawie kanonicznym, dzięki czemu obdarowanie żony pierścionkiem stało się cząstką sakramentu ślubu. Panowie zaczęli nosić na palcu obrączkę ślubną kilka stuleci później, o czym jednak niewielu wie. I choć uprzednio zdarzało się, iż wkładali pierścienie na palec obrączkowy jak wyruszali na wojnę, niemniej jednak obyczaj ten upowszechnił się szeroko w XX w., a dokładniej podczas II Wojny Światowej. Obrączka miała przypominać mężczyźnie, iż w ojczyźnie czeka na niego małżonka, za którą walczy i której ma obowiązek być wierny. W naszym kraju para małżeńska nosi obrączki ślubne na serdecznym palcu prawej dłoni, jednakże w wielu państwach, jak przykładowo w Wielkiej Brytanii, w Turcji, na Słowacji czy w USA, nakłada się je na lewą dłoń, gdzie zgodnie ze starodawnymi zabobonami biegnie tzw. “żyła miłości”, wiodąca prosto do serca. W przeciwieństwie do pierścionków zaręczynowych, narzeczeni wybierają i przymierzają obrączki ślubne wspólnie, jakkolwiek obyczaj podpowiada, że kobieta nie powinna finansować ich zakupu, ponieważ jest to zobowiązanie mężczyzny.

Obrączki – wygraweruj imię małżonka, cytat lub datę ślubu

W przeciwieństwie do pierścionków zaręczynowych, obrączki cechują się bardziej subtelną estetyką. Na przestrzeni stuleci wytwarzano je z różnorodnych materiałów, bardziej lub mniej trwałych. Dopiero później wykorzystano do tego metale (jak żelazo lub mosiądz) reprezentujące moc miłości. Dziś do ich wykonania używa się przeważnie platyny oraz złota, które są oznaką ufności wobec współmałżonka. Owszem, są one także w wielu przypadkach inkrustowane kamieniami szlachetnymi, aczkolwiek nadal najczęściej kupowane są gładkie, ponadczasowe złote pierścienie oraz delikatne nowoczesne obrączki, w których zastosowano zestawienie dwóch typów złota (przykładowo tradycyjnego z różowym). Sklepy jubilerskie, które specjalizują się w sporządzaniu obrączek ślubnych, świadczą też nieraz usługę grawerowania artystycznego. Można więc spersonalizować obrączki grawerując do nich imiona małżonka, datę ślubu bądź znaczący dla młodej pary cytat.

Adres:
Alians - sklep jubilerski
ul. Kalwaryjska 32
30-504 Kraków

Tel.: +48 12-296-32-80
E-mail: [email protected]