Co to jest i jak działa motoreduktor?

Co to jest i jak działa motoreduktor?

Potrzebujesz zamówić motoreduktory? Wejdź na ultrarobotics.pl/motoreduktory/.

Motoreduktor to ogólnie mówiąc nierozłączne połączenie napędu elektrycznego z przekładnią. Jak funkcjonują motoreduktory i kiedy się je stosuje? Dowiesz się wszystkiego poniżej.

Motoreduktor – gotowy układ, który oszczędza pracę inżynierów

Motoreduktory pozwalają na wydajne wykorzystanie elektrycznych silników w roli napędu w najróżniejszych użyciach przemysłowych. Dzięki przekładni redukującej, duża prędkość obrotowa silnika zostaje zmniejszona nawet kilkusetkrotnie, przy symultanicznym porównywalnym nasileniu jego momentu obrotowego. Należy pamiętać, że skuteczność przekładni nigdy nie jest stuprocentowa, w związku z tym zawsze pojawia się niewielka dysproporcja pomiędzy mocą wyjściową a wejściową w układzie. W skład nierozłącznego układu jakim jest motoreduktor nierzadko wchodzą również inne moduły jak sprzęgła albo hamulce. Najważniejszą zaletą motoreduktorów jest fakt, iż są to gotowe elementy, które można bez przeszkód dobrać z oferty producenta tak, by ich parametry perfekcyjnie pasowały do potrzeb budowanego projektu. Inżynierzy nie tracą w ten sposób tygodni, a czasami miesięcy, na żmudne pomiary i testy pojedynczych układów części. Zależnie od rodzaju oraz konstrukcji przekładni, motoreduktor może być dedykowany do sporych, średnich lub lekkich obciążeń, a także do długiego bądź krótkiego czasu pracy.

Motoreduktor, w którym wykorzystano przekładnię kilkustopniową, pozwala osiągnąć nadzwyczaj wysoki zakres przełożeń, wynoszący wręcz do kilkudziesięciu tysięcy.

Motoreduktory – jakie ich rodzaje się wyróżnia?

Mimo, że motoreduktory mogą być budowane w oparciu o różne typy silników (DC, AC, BLDC oraz szeregowych), wyróżnia się je według rodzaju przekładni umieszczonej na ostatnim stopniu przełożenia. Zatem wyróżnia się motoreduktory:
– motoreduktory planetarne (wykorzystujące przekładnię planetarną),
– motoreduktory ślimakowe (posiadające przekładnię ślimakową),
– motoreduktory stożkowe (wykorzystujące przekładnię stożkową),
– motoreduktory walcowe oraz płaskie (z przekładnią walcową).

Nie ma zapewne takiego sektor gospodarki, w którym nie można by użyć motoreduktora w roli napędu. Czy to przemysł, transport czy produkcja żywności, motoreduktory wprawiają w ruch różnorodne automaty, jak linie bagażowe na lotniskach, schody ruchome, wyciągi górskie czy wertykulatory. Szerokie spektrum ich rozmiarów, mocy oraz rodzajów zastosowanych w nich silników i przekładni spowodowała, że ilość potencjalnych zestawów, które teraz mają w ofercie czołowi producenci motoreduktorów, powinno się wyrażać już nie w setkach, ale właściwie w milionach.

Adres:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa

Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail: [email protected]